שובו של כפתור הצווארון הקדמי

ישבנו לשיחה עם מתיו ווד, מנהל הקריאייטיב של GANT, כדי להבין מדוע כפתור הצווארון הקדמי שהציג לראשונה אליוט גאנט בשנות ה60 עושה היום קאמבק.

קודם כל, מהו כפתור הצווארון הקדמי בחולצה?

זוהי רצועת בד נוספת המתכפתרת מאחורי הקשר של העניבה. הרצועה משטיחה את הצווארון על הצוואר, ומבליטה את הקשר של העניבה.

עברו מעל 50 שנה מאז שכפתור הצווארון הקדמי הוצג לראשונה. מדוע להחזיר אותו דווקא עכשיו?

יש חתיכת היסטוריה מאחורי הצווארון הזה. צווארונים כאלה היו פופולריים לאחר מלחמת העולם השנייה. הנסיך של ווילס דאז (המלך אדוארד השמיני), אייקון סטייל בזמנו, לבש חולצת צווארון כזו כאשר ביקר בארצות הברית בחורף 1919. אז הצווארונים היו חצי רכים, לרוב היה אפשר לפרק אותם ולסגור אותם עם כפתורי מעיכה. אליוט גאנט בעצמו פיתח ורשם פטנט על הגרסה של כפתור קבוע על הלולאה בשנת 1963. כיום, GANT ידועה בחולצות המכופתרות שלה שמיועדות גם ללבוש יומיומי אבל גם כאופציות ללבוש חגיגי יותר, ואני חושב שזה צווארון יפהפה ומלא בסטייל.

עדכנתם אותו בהתאם לצו האופנה של היום?

הקפדנו להיצמד בעיצוב שלו לגזרה משנת 1963 ורק התאמנו אותה לשיטות התפירה והגזרות של היום.

אליוט גאנט זכה בפרס ממגזין אסקוויר עבור ההמצאה שלו. עד כמה חזקה הייתה ההשפעה של אסקוויר אז?

הוזמנתי למשרדי אסקוויר בשנה שעברה לעיין במגזינים המקוריים שלהם משנות ה60. היה כיף גדול לעבור עליהם. זאת הייתה בטח תקופה מדהימה לחיות בה, אמריקה ממש יצרה באותו זמן את העולם המודרני. מגזינים של גברים היו מקור עשיר להשראה ומידע אודות הטרנדים העכשוויים.

האם אתה חש אחריות כבדה כיוון שאתה מתמודד עם מותג בעל היסטוריה עשירה כל כך?

כן, קיימת תחושת אחריות. למותג יש היסטוריה עשירה שצריך לעמוד בסטנדרטים שלה עם הרבה רבדים שיש להתייחס אליהם. ישנו ארכיון מרהיב שמאפשר להשיק מחדש פריט לבוש מפעם שיהיה רלוונטי גם היום וכך נותן איזושהי תחושת "נצחיות" מרגשת. מה שאני לוקח איתי עוד הם ללא ספק האנרגיה והאופטימיות, הרוח היזמית שבנתה את המותג. היא משתלבת היטב בהיבטים של חדשנות, תשוקה ואותנטיות שיעזרו לנו לפתח את 60 ועוד השנים הבאות.